*Beeld: Irene Antonia Diane Reece, Billie-James, 2016-heden
FOTODOK staat achter de Black Lives Matter beweging. Onze missie is de maatschappelijke veranderkracht van documentaire fotografie inzetten voor een duurzame inclusieve samenleving. Een veilige wereld waarin je kan zijn en worden wie je bent. Waar alle artikelen uit de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens voor iedereen gelden. Waar het vanzelfsprekend is dat verschillende perspectieven naast elkaar mogen bestaan en niet één perspectief de boventoon voert. Deze periode maakt pijnlijk duidelijk dat onze wereld, Nederland en de culturele sector, niet inclusief is. FOTODOK wil, moet en zal bijdragen om dit te veranderen.
FOTODOK gelooft in de kracht van verbeelding, alleen een zwart beeld plaatsen op Instagram is niet genoeg. Onze presentatieruimte, de evenementen die we organiseren en de programma’s voor kinderen, scholieren en talenten zijn ons werkterrein en daar ligt voor ons een grote verantwoordelijkheid. Via deze vormen zullen wij bijdragen aan verandering. Fotografie is een belangrijk medium bij het bestrijden van ongelijkheid. Het bevestigen van stereotypen door middel van fotografie moet bestreden worden. Fotografie biedt tegelijkertijd kansen als het gaat om het bieden van nieuwe perspectieven.
We leren iedere dag, gaan met vallen en opstaan vooruit, zoeken proactief reflectie op onze plannen en gaan het gesprek aan met mensen die ons advies geven. De berg aan informatie van Withuiswerk.nl en de critical friends van PACT zijn een voedingsbodem die we gebruiken om FOTODOK een plek te laten zijn voor iedereen.
Omdat deze tijd ook vraagt om concrete afspraken, plannen we na de zomervakantie een bijeenkomst in met kritische externen om de doelstellingen uit ons vierjarenplan rond inclusiviteit in ons programma, publieksbereik, partners en personeelsbestand aan te scherpen en zullen we jaarlijks op 15 januari (symbolisch gekozen omdat dit de geboortedag van Martin Luther King is) de resultaten delen. De concrete afspraken en bevindingen over onze verbeterpunten op het terrein van inclusiviteit delen we op onze website. In de tussentijd blijven wij actief op zoek naar hulp en ondersteunende informatie om stappen te blijven zetten.
In de volgende [bijlage] gaan we verder in op de huidige stand van zaken bij FOTODOK ten aanzien van diversiteit & inclusiviteit, de verandering waar we naar streven en de vragen die we hierbij hebben.